Translate

Історія бібліотеки



У 30-і роки в селі сільська бібліотека знаходилась у приміщенні Сільбуду, який знаходився на місці теперішньої загальноосвітньої школи І-ІІ ст. Це була бібліотека з великим книжковим фондом, підшивками газет «Радянське село». Бібліотекарем працювала молода дівчина Василина. І.К.Фурдик (краєзнавець села) був постійним читачем цієї бібліотеки, коли ще був малим. Перші прочитані книги ним були: «Робінзон Крузо», «Як гартувалася сталь».

     В селі працювала і єврейська бібліотека, яка знаходилася в центрі села, поруч із сільською радою. Нею користувалися тільки євреї. Бібліотекарем був єврей Люся Лейб.

     Під час Великої Вітчизняної війни всі бібліотеки були зруйновані, знищені, але деякі книги все ж таки збереглися.

     Після війни до 1968року у селі працювала одна сільська бібліотека на місці колишньої єврейської бібліотеки. Тут з 1955 року бібліотекарем працювала  Валентина Карлівна Майко, згодом Юхимчук Андрій Йосипович.

              
   
                    На фото зображено (зліва) клуб,   бібліотека, сільська рада

        А коли в селі 1967 року побудували новий сільський Будинок культури, де було відведено приміщення для бібліотеки, яке складалося з двох кімнат, сільську бібліотеку розформували на дитячу і бібліотеку для дорослих. Дитячу бібліотеку перенесли в окреме приміщення, яке знаходилось біля церкви, де бібліотекарем працювала Уманець Євдокія Улянівна.

         Народилася Євдокія Улянівна 16 березня 1940 році в с. Велика Мочулка. В 1948 року пішла в 1-й клас місцевої школи, яку закінчила в 1958 році.

          1 вересня 1958р. Була призначена бібліотекарем Великомочульської середньої школи. В 196о році вступила до Тульчинського культосвітнього училиша, яке закінчила в1962 році по спеціальності бібліотечна справа.

         В 1963 році була призначена завідуючою сільською бібліотекою с. Антонівка Теплицького району, де пропрацювала до 1966 року.

         3 1966 по 1968 роки працює бібліотекарем Великомочульської середньої школи, потім до 1976 року працює зав. сільською бібліотекою для дітей в с. Соболівка. У 1976 оку Уманець Є.У. була переведена на посаду зав. Соболівською сільською бібліотекою, де працює до 1997 року, до виходу на пенсію.
 
За сумлінне ставлення до роботи Уманець Євдокія Улянівна була неодноразово нагороджена грамотами, а 1884 року удостоєна медалі «Ветерен праці».

      

 

           Бібліотеку для дорослих перенесли у новий сільський Будинок культури. А вже весною 1968 року сільська бібліотека приймала своїх читачів, а було їх немало - 1257. Працював завідуючим бібліотекою Юхимчук Андрій Йосипович.
 

Бібліотека була простора і розташована і одній великій кімнаті, у другій кімнаті оформлявся музей «Історії села Соболівки».
Невелика, навіть затісна кімната на другому поверсі Будинку культури. Саме музей, а не краєзнавчий куточок зуміли організувати і оформити два ентузіасти – Іван Карпович Фурдик і Едуард Адольфович Руппельт.

 
В музеї 110 оригінальних експонатів-знарядь праці первісної людини та періоду кріпосного права, закам’яніле дерево з часів неоліту, документи, книги, одяг, побутові речі різних часів.

Гостинно запрошують соболівчани жителів села і приїжджих, часто проходять екскурсії учнів шкіл села до музею.
 
 
 
Соболівська бібліотека була на той час однією з кращих бібліотек в районі. Понад 1000 читачів обслуговує вона. Книжковий фонд становить близько 10000 і поповнювався за рахунок бюджету і колгоспу.

Тут завжди затишно, приваблюють гарно оформлені книжкові виставки і стенди, приурочені різноманітним визначним датам.

Про це турбується А.Й.Юхимчук. Сам він родом із Теплика, 1930 року народження. В 1950році переїхав жити в с.Соболівка.

Працював спочатку завідуючим сільським клубом,а з 1965 року завідуючим сільською бібліотекою і одночасно навчався у Київському Державному Інституті Культури на бібліотечному відділі, який закінчує у 1970 р.

Працює сумлінно і творчо, що засвідчує Диплом, яким нагороджено бібліотеку у 1969 році і присвоєно сільській бібліотеці Теплицького району звання культурно-освітньої установи відмінної роботи.

 
У 1970 році призначили на посаду бібліотекаря Коваленко Нелю Іванівну, а в 1973 році А.Й.Юхимчука перевели інспектором районного відділу культури, а на його місце завідуючого сільською бібліотекою призначили Меланію Давидівну Глек.

Народилася вона в 1921 року в с.Соболівка, 1947 року закінчила Вінницький Державний учительський інститут,історичний факультет.
 
Працювала учителем історії до 1973 року в Петрашівській,Соболівській школах, вихователем в Грушківецькій школі-інтернаті Вінницької області.



 
У 1976 році Меланія Давидівна пішла на заслежений відпочинок, а на її місце призначили Євдокію Ульянівну Уманець, яку перевели з дитячої бібліотеки. На той час книжковий фонд становив близько 11 тисяч.   У 1979 році на місце Н.І.Коваленко, яку перевели в Антонівську сільську бібліотеку, призначили Дідоренко Ганну. Разом з Євдокією Ульянівною вони пропрацювали до 30 листопада 1997 року .

З 1997 року зав. Соболівською сільською бібліотекою працювали почергово Коваль Ліда, Швець Галина, Верзун Валентина Станіславівна.

Книжковий фонд на той час становив 18748.

   
 З 2008 року по даний час завідуючою сільською бібліотекою працює Вінжіцька Анжела Вікторівна. Її власними силами за кошти сільської ради у бібліотеці було зроблено капітальний ремонт.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Створено і оформлено народознавчий куточок, де зберігаються старовинні побутові речі.
 

            
 

 У бібліотеці було облаштовано і утеплено робоче місце зав. бібліотекою у  зимовий час.

    

                                       
В 2012  році сільські бібліотеки району об’єднано  у Теплицьку централізовану бібліотечну систему.

Важливою подією стало те, що Соболівський сільський філіал мав змогу стати учасником та одним із переможців конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг із використанням вільного доступу Інтернету» програми «Бібліоміст». В результаті перемоги у філіалі працює чотири комп’ютери, принтер, сканер.

Завдячуючи директору Теплицької ЦБС Рибак П.Ю, було закуплено чотири комп’ютерні столи, чотири крісла, чотири електротермії на суму 4720 грн.

Тепер кожний користувач сільського філіалу, попередньо записавшись до центру, має можливість безкоштовно користуватись Інтернетом.


Доступ до ресурсів всесвітньої інформаційної мережі у сільському філіалі є необхідною складовою процесу обслуговування.

Інтернет допомагає в пошуку інформації та виконанні домашніх завдань учнів школи, дає можливість прослухати музику, переглянути фільм, пограти чи поспілкуватися.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Немає коментарів:

Дописати коментар